صفت تفضیلی

زمانی که بخواهیم دو چیز یا دو گروه را از یک نظر با هم مقایسه کنیم، از صفت تفضیلی استفاده میکنیم. برای مثال در جمله علی از مهدی قد بلندتر است.” صفت قد بلندتر” یک صفت تفضیلی است. برای این منظور دو راه وجود دارد که as…as و than هستند.

صفت تفضیلی

وقتی در جمله مشخصا بخواهیم دو چیز را با هم مقایسه کنیم، بعد از صفت تفضیلی واژه than را می‌آوریم که در فارسی معنای "از" یا "به نسبت" می‌دهد. ساختار کلی صفات تفضیلی همراه با than به این به شکل زیر میباشد:

(مفعول) اسم + than + صفت تفضیلی + فعل + (فاعل) اسم

صفات تفضیلی تک سیلابی

اگه صفت مورد استفاده ما تک سیلابی یا یه بخشی باشه، برای تبدیلش به صفت تفضیلی به آخرش er اضافه میکنیم. به مثال های زیر دقت کنین:

Sajad is taller than me.

سجاد از من بلندتره. (قد سجاد بلندتر از قد من است.)

My car is faster than hers.

ماشین من از ماشین اون سریع تره. (ماشین من سریع تر از ماشین او است.)

This house is larger than the other one.

این خونه از اون یکی بزرگتره. (این خونه بزرگتر از خونه دیگر است.)

نکته:

صفاتی که انتهای آن به y ختم شود بدون توجه به چند هجایی بودن آن همیشه y به ier تبدیل می‌شود.

نکته: صفت یک بخشی که آخرش یک حرف بیصدا باشد و قبل از آن یک حرف صدادار باشد، هنگان اضافه کردن er” آن حرف بیصدا دو تا می شود:

big → bigger
fat → fatter
hot → hotter

اما اگر صفت یک بخشی به w ختم شود،  Wدو تا نمیشود به مثال زیر توجه فرمایید:

new → newer
few → fewer

اگر در آخر یک صفت دو بخشی y باشد و قبل از y یک حرف بیصدا باشد، هنگام اضافه کردن  er، حرف y به i تبدیل میشود: به مثال های زیر توجه فرمایید:

early (زود) → earlier (زودتر)
happy (
خوشحال) → happier (خوشحال تر)
easy (
راحت) → easier (راحت تر)
busy (
گرفتار) → busier (گرفتارتر)

صفات تفضیلی چند سیلابی

اگه صفت مورد استفاده ما از چند سیلاب یا چند بخش تشکیل شده باشد، دیگر نیازی نیست برای ساختن صفت تفضیلی به انتهای اون er اضافه نمیکنیم و برای جایگزین قبل از اون از کلمه more  استفاده میکنیم. به مثال های زیر توجه بفرمایید:

This mobile phone is more expensive than a laptop.

این گوشی موبایل از یه لپ تاپ گرونتره. (این گوشی موبایل گرونتر از یه لپ تاپ است.)

You are more important to me than having children.

تو برای من از بچه دار داشتن مهم تری (تو برای من مهم تر از بچه دار شدن هستی.)

I can think of nothing in life more beautiful than you.

من تو زندگی به چیزی زیباتر از تو نمیتونم فکر کنم. (برای من تو زندگی چیزی زیباتر از تو وجود نداره.)

بعضی از صفات دو سیلابی هم میتوانند همراه با er به صفت تفضیلی تبدیل شوند و هم همراه more. ولی معمولاً یکی  از آنها رایج تر و پرکاربرد ترهستند. به مثال های زیر دقت کنید:

simple – simpler – more simple

happy – happier – more happy

busy – busier – more busy

صفات تفضیلی بی قاعده

در زبان انگلیسی بعضی از صفات از قوانینی که توضیح داده شده  پیروی نمیکنند و به اصطلاح به آنها بی قاعده گفته میشود. مهمترین این صفت ها به شکل زیر به صفات تفضیلی تبدیل میشوند:

bad – worse

good – better

little – less

much – more

far – farther/further

بعضی وقت ها ممکنه بخواهیم از یه صفت برای نشان دادن برابری و مساوی بودن دو چیز استفاده کنیم. در این موارد از ساختار زیر استفاده میکنیم:

as + صفت + as

Ferrari is as fast as Lamborghini.

فراری به اندازه لامبورگینی سریع است.

اما اگرنیاز باشد نابرابری دو چیز رو نشان بدهیم، در همین ساختار جمله رو منفی میکنیم:

Ferrari is not as fast as Lamborghini.

فراری به اندازه لامبورگینی سریع نیست.

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها